Darowizna a długi męża

Mąż od 2 lat prowadzi działalność gospodarczą. Z powodu błędnych decyzji popadł w zadłużenie. Z kolej mój ojciec posiada działkę budowlaną i zamierza przepisać ziemie aby wybudować na niej dom. Czy jeśli ojciec darowizną przepisze na mnie działkę wierzyciele męża nie zajmą ziemi z powodu jego długu ?

W świetle art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis i darowiznę wchodzą wyłącznie do majątku osobistego obdarowanego małżonka. Czytelniczka nie musi się obawiać, że po dokonaniu darowizny, działka będzie mogła zostać w przyszłości wykorzystana do zaspokojenia wierzycieli męża. Zasada jest prosta jeśli darczyńca daruje nieruchomość i w akcie notarialnym nie postanowi nic innego automatycznie przedmiot staje się wyłącznie własnością obdarowanego. Odpowiedzialność majątkowa małżonków z majątku wspólnego uregulowana jest w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wierzyciel może zaspokoić się wyłącznie z dochodów uzyskiwanych przez dłużnika z prowadzonej przez niego działalności firmy i przedmiotów wchodzących w jej skład.

Sprawa przybrałaby zupełnie inny wymiar gdyby zgodnie z art. 41 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą czytelniczki. W takich okolicznościach wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Z tego przepisu wynika zasada, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za świadomą zgodą swojego małżonka. Aby jednak wszczęcie egzekucji z majątku wspólnego było możliwe wierzyciel musi uzyskać dla wyroku wydanego przeciwko dłużnikowi klauzulę wykonalności przeciwko jego małżonkowi. W celu uzyskania klauzuli wierzyciel musi wykazać przed sądem, że dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka. Jak przewiduje art. 787 kpc, wierzyciel może wykazać zgodę małżonka dłużnika za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego. Takim dokumentem będzie najczęściej umowa zawarta pomiędzy wierzycielem, a dłużnikiem, na której podpisał się również małżonek dłużnika, potwierdzając tym samym swoją zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. W opisanej sprawie należy się kierować zasadą zawartą w art. 33 & 2 kr i o.

Michał Adamkowski