Uprzejmie prosimy, żeby wszystkie dokumenty dotyczące prowadzonych przez nas spraw wysyłać mailowo na biuro@odszkodowania-ostroleka.pl

UZYSKIWANIE RENT

Uzyskiwanie renty – pomoc prawna

  1. W związku z licznymi warunkami dotyczącymi otrzymania renty lub innych świadczeń z ZUS lub KRUS pomagamy zgromadzić brakujące i wymagane dokumenty. Uzupełniamy informacje o okresach składkowych i nieskładkowych.

  2. Wypełniamy formularze i wnioski zarówno dostępne na Platformie Usług Elektronicznych jak i w formie drukowanej stanowiące podstawę wystąpienia o rentę lub inne świadczenie. Kontynuujemy proces korespondencji z ZUS lub KRUS do dnia wydania decyzji.

  3. Występujemy do pracodawcy, a w przypadku zlikwidowania lub przekształcenia zakładu kierujemy pisma do odpowiedniego archiwum celem uzyskania dokumentacji osobowej i płacowej.

  4. W przypadku rent powypadkowych od ubezpieczyciela poszkodowanemu przysługuje prawo do trzech rent, art. 444 & 2 kcJeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”.

Uzyskiwanie renty – ZUS I KRUS.

  1. Gwarantujemy niezbędną pomoc przy gromadzeniu dokumentów za cały okres wykonywania pracy zawodowej. W związku z często brakującymi umowami o pracę lub świadectwami pracy występujemy do archiwów na terenie całego kraju celem uzyskania koniecznych dokumentów potwierdzających wykonywanie pracy zawodowej.

  2. Przy ubieganiu się o świadczenie rentowe w przypadku braku podstawowych dokumentów wskazujemy, że należy przygotować; wpisy w starym (książeczkowym) dowodzie osobistym, legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, pisma, które kierował do pracownika pracodawca (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody), opinie o pracy itp.

  3. Ustalmy i obliczmy okresy składkowe i nieskładkowe.

ZUS i KRUS w zakresie rozpatrywanych spraw niekiedy wydaje decyzje niekorzystne dla klienta. Przepisy pozwalają na złożenie odwołania do sądu w określonym trybie. Przedmiotowe sprawy są wolne od opłat sądowych.

  1. Renta z tytułu niezdolności do pracy

Zgodnie z aktualnymi przepisami renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która jest uznana za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej ze względu na stan zdrowia. Osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy jest uznawana za całkowicie niezdolną do pracy.

Osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi przez nią kwalifikacjami jest uznawana za częściową niezdolną do pracy.

  1. Renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa.

Wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu stanowi podstawowy warunek uzyskania renty, w tym renty szkoleniowej.

Celem renty szkoleniowej jest umożliwienie osobie niezdolnej do pracy w dotychczasowym zawodzie przekwalifikowanie się i uzyskanie takich kwalifikacji zawodowych, które biorąc pod uwagę jej stanie zdrowia pozwolą na wykonywanie określonego zatrudnienia.

  1. Renta rodzinna.

Obecnie renta rodzinna wynosi: 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Renta po wypadku komunikacyjnym 

Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają na uzyskiwanie renty od ubezpieczyciela sprawcy wypadku w trzech przypadkach, gdy ;

  1. Zwiększyły się potrzeby poszkodowanego.

  2. Nastąpiła całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej.

  3. Zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość.

  1. Zwiększone potrzeby wynikają z ponoszenia kosztów leczenia lub niezbędnej rehabilitacji w związku z wypadkiem i jego konsekwencjami.

  2. Utracone dochody są skutkiem niezdolności do pracy po wypadku lub częściowym ograniczeniem wykonywania pracy zawodowej, co wpływa na zmniejszenie wysokości dochodów.

  3. Rentę z tytułu zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość mogą otrzymać szczególnie osoby młode, które wskutek obrażeń po wypadku przerwały edukacje, co wpłynęło na ich rozwój zawodowy i karierę.

ADRES; Pomoc, Porady Doradztwo Prawne  Michał Adamkowski ul. Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 3/10, 07 – 410 Ostrołęka, Tel. +48 29 7 644 846, +48 608 023 022.